Spotkanie z Tomaszem Ilnickim
W czwartek 6 lutego 2020r. klasa 2 LB odwiedziła Książnicę Podlaską w Białymstoku. W ramach Festiwalu Literackiego AUTORZY I KSIĄŻKI uczniowie uczestniczyli w wykładzie Tomasza Ilnickiego „Czarnobyl, Fukushima – największe katastrofy energetyki jądrowej”. Był to pierwszy wykład otwierający festiwal. Młodzież obejrzała dwa autorskie filmy przedstawiające Czarnobyl i Fukushimę bezpośrednio po wybuchu i współcześnie. Autor podawał wiele ciekawostek, obrazując je zdjęciami i opowieściami z pobytu w obu miastach.
Spotkanie z Jakubem Sosnowskim
W dniu 29 października 2019 roku, na zaproszenie biblioteki szkolnej, gościliśmy w naszej szkole pana Kubę Sosnowskiego, autora książki dla dzieci: „Wuj Krasnolud i Brama Opowieści”. Uczniowie mogli osobiście porozmawiać z pisarzem i nabyć książkę z jego autografem.
Spotkanie z Danielem Kasprowiczem
28 października odbyło się kolejne już spotkanie Rady Młodzieżowej Książnicy Podlaskiej, do której zaproszenie otrzymali również uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego. Tym razem Książnica zaproponowała młodzieży spotkanie z Danielem Kasprowiczem, młodym, świeckim misjonarzem przebywającym na Madagaskarze, autorem książek. Opowiadał on o specyfice pracy misjonarza, o podopiecznych ośrodka, ich marzeniach i pragnieniach, warunkach życia na wyspie. Promował też swoją najnowszą książkę „Hazo Mena. O marzeniach z Czerwonej Wyspy”.
Spotkanie autorskie z Anną Kamińską
19 października 2018 roku w Zespole Szkół Mechanicznych odbyło się spotkanie autorskie z Anną Kamińską, laureatką Nagrody Kazaneckiego za 2017 rok, autorką książek m. in. o Simonie Kossak i Wandzie Rutkiewicz. W auli ZSM zgromadziła się młodzież z różnych szkół średnich – w spotkaniu uczestniczyli także chętni uczniowie z XIII LO. Spotkanie poprowadził jeden z uczniów szkoły. Autorka mówiła o swojej pracy reporterskiej, skąd czerpie pomysły na książki i w jaki sposób gromadzi do nich materiały. Pisarka odpowiadała też na pytania z sali. Na koniec spotkania można było otrzymać autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Spotkanie autorskie z Barbarą Mikulską
9 października 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z pisarką Barbarą Mikulską, które odbyło się w ramach 9 edycji Podlaskich Spotkań z Pisarzami w Centrum Edukacji Nauczycieli. Autorka bardzo chętnie opowiadała o sobie i swojej twórczości. Uczniowie mogli zadać jej kilka pytań i dowiedzieć się skąd czerpie pomysły i inspiracje do swoich książek.
Spotkanie autorskie z Zygmuntem Miłoszewskim
W ramach Podlaskich Spotkań z Pisarzami uczniowie ZSOMS wzięli udział w kolejnym spotkaniu autorskim. Tym razem młodzież z klas 3 gc oraz 1Lb spotkała się 6 listopada 2017 r. w VI LO z Zygmuntem Miłoszewskim, jednym z najbardziej znanych i cenionych współczesnych twórców powieści kryminalnych i sensacyjnych. Pisarz interesująco opowiadał o swojej drodze do pisarstwa oraz procesie tworzenia. Na koniec tradycyjnie podpisywał książki i rozdawał autografy.
Spotkanie autorskie z Idą Pierelotkin
23 października 2017 r. chętni uczniowie z klas 2c, 2 Gd i 3 Gc wzięli udział w spotkaniu autorskim z autorką książek młodzieżowych Idą Pierelotkin, które odbyło się w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Białymstoku.
Pisarka opowiedziała o swoich książkach i źródłach inspiracji. Zdradziła tajniki warsztatu pisarskiego i odsłoniła kulisy procesu wydawniczego. Pytała zgromadzonych o to, czy sami próbują pisać. Radziła jak przystąpić do napisania swojego własnego utworu, jakich zabiegów użyć, aby bohaterowie byli interesujący a historia wciągnęła czytelnika. Autorka odpowiadała też na pytania uczestników i podpisywała przyniesione książki.
Lekcja esperanto
W naszej szkole 4 kwietnia 2017 r. odbyły się spotkania uczniów klas: 1 gc, 1 gd i 1 ge z esperantystami: prezesem Białostockiego Towarzystwa Esperantystów Przemysławem Wierzbowskim oraz Émilie, studentką z Francji.
W 2017 roku przypadają dwie ważne dla ruchu esperanto rocznice: 100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa oraz 130. rocznica utworzenia międzynarodowego języka esperanto.
Na zajęciach Paweł Wierzbowski opowiedział młodzieży o działalności Białostockiego Towarzystwa Esperantystów oraz przybliżył postać Ludwika Zamenhofa, a Émilie uczyła podstaw uniwersalnego języka esperanto.
Lekcja z Hubertem Piętką, pracownikiem Książnicy Podlaskiej
14 listopada 2016 r. gościliśmy w naszej szkole pracowników Książnicy Podlaskiej: panią Iwonę Czyżewską - kierownika Filii nr 15 i pana Huberta Piętkę, pracownika działu metodycznego biblioteki, który w klasach 1 Ga i 1 Gd poprowadził zajęcia pt. „„Rzadko na moich wargach…” - patriotyzm wczoraj i dziś.”
Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji, wzbogaconej utworami muzycznymi o tematyce patriotycznej. Piosenki stały się przyczynkiem do dyskusji o różnych aspektach patriotyzmu w dniu dzisiejszym i w przeszłości.
Spotkanie autorskie z Anna Łaciną po raz drugi
21 października 2016 r. chętni uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką książek młodzieżowych Anną Zgierun – Łaciną, które odbyło się w Publicznym Gimnazjum nr 2.
Była to już 7 edycja Białostockich Spotkań z Pisarzami organizowanych tradycyjnie w październiku – Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych.
Pisarka, posiłkując się prezentacja multimedialną, opowiadała barwnie o bohaterach swoich książek i tajnikach warsztatu pracy pisarza. Mówiła o swoich rodzinnych związkach z Podlasiem, wyjaśniła też, dlaczego swoje książki podpisuje różnymi nazwiskami. Uczestnicy dowiedzieli się także w jaki sposób dziedziczy się nazwiska w Hiszpanii i dlaczego wielu bohaterom swoich książek autorka nadaje imiona pochodzące ze świata roślin.
Później był czas na pytania czytelników, pamiątkowe zdjęcia i autografy.
Spotkanie autorskie z Anną Łaciną
Uczniowie naszej szkoły 22 kwietnia 2016 r. uczestniczyli w ramach 5. Międzynarodowych Targach Książki w spotkaniu autorskim z Anną Łaciną, pisarką książek dziecięcych i młodzieżowych. Autorka posiłkując się prezentacją multimedialną, ciekawie zaprezentowała problem pogranicza kultur w swojej twórczości. Między innymi zwróciła uwagę na różnice w interpretacji gestów, zależnie od warunków kulturowych. Gesty, które wykonujemy w towarzystwie ludzi różnych wyznań czy z różnych zakątków świata, nie zawsze są czytelne dla wszystkich. Łatwo można popełnić faux-pas lub narazić się na poważne nieprzyjemności.
Po spotkaniu można było otrzymać autograf autorki.
Spotkanie autorskie z Joanną Jagiełło
W ramach 6. edycji Podlaskich Spotkań z Pisarzami w naszej szkole odbyło się 26 października 2015 r. spotkanie z pisarką Joanną Jagiełło.
Autorka pisze książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Młodym czytelnikom znana jest głównie z książek „Kawa zkardamonem" i „Czekolada z chili", a dzieciom - z „Pamiętnika Czachy". Imprezę zorganizował białostocki odział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i biblioteka szkolna ZSOMS. W spotkaniu wzięli udział miłośnicy twórczości pisarki z pięciu białostockich gimnazjów: PG 2, PG 7, PG 9, PG 16, PG 17 oraz uczniowie PG 8. Joanna Jagiełło opowiedziała gimnazjalistom, jak została pisarką, wyjawiła też, jak wygląda proces tworzenia powieści, czym się pasjonuje, oraz jakie ma plany twórcze na przyszłość. Czytelników bardzo zainteresowała informacja, iż w lutym przyszłego roku ukaże się kolejna część losów Linki i jej przyjaciół. Powieść będzie nosić tytuł „Tiramisu z truskawkami”. Czekamy z niecierpliwością!
Po spotkaniu młodzież gromkimi brawami podziękowała autorce za bardzo ciekawe spotkanie. Wiele osób ustawiło się w kolejce po autograf i pamiątkowe zdjęcie.
Spotkanie autorskie z Joanna Jagiełło było miłym akcentem podsumowującym obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole.
Spotkanie motywacyjne z Michałem Zawadką
24 kwietnia miłośnicy książek z naszej szkoły odwiedzili 4. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Można było tam zapoznać się z ofertą wydawnictw, zdobyć ciekawe zakładki do książek, no i oczywiście kupić książki w bardzo atrakcyjnych cenach.
Po odwiedzeniu stoisk targowych, młodzież uczestniczyła w spotkaniu motywacyjnym prowadzonym przez Michała Zawadkę pt. „Chcę być kimś! Jak osiągać cele, gdy wszyscy dookoła mają „wywalone”?
Autor w sposób dynamiczny i żywiołowy namawiał młodych ludzi do indywidualnego rozwoju, wyznaczania sobie celów i niepoddawania się presji grupy.
Czas przeznaczony na to spotkanie minął bardzo szybko, a jego uczestnicy na pewno się nie nudzili.
Spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem
Miłośnicy fantastyki, uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarzem Jakubem Ćwiekiem, które odbyło się 29 października w VIII Liceum Ogólnokształcącym. Autor - zwolennik alternatywnych wizji świata, znawca szeroko rozumianej popkultury - barwnie opowiadał o swojej twórczości i źródłach inspiracjach pisarskich. Dzielił się ze zgromadzonymi swoimi fascynacjami literackimi, muzycznymi i filmowymi. Odpowiadał na pytania czytelników. Na koniec można było zdobyć autograf autora i zrobić z nim pamiątkowe zdjęcie.
Spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczką
24 października gościliśmy w naszej szkole pana Kazimierza Szymeczkę - autora kilkunastu książek dla dzieci i młodzieży. Pisarz przyjechał do nas aż ze Śląska, aby wziąć udział w 5. edycji Podlaskich Spotkań z Pisarzami organizowanych przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkól Polskich. W spotkaniu autorskim wzięli udział uczniowie PG 8 z klas I Gb, Gc, Gd, II Gb, III Gc. W imprezie uczestniczyła również młodzież z kilku białostockich gimnazjów: PG 3, PG 11, PG 16 i Niepublicznego Gimnazjum im. św. Cyryla i Metodego. Autor bardzo szybko nawiązał kontakt z czytelnikami i w niezwykle sugestywny, dowcipny i dynamiczny sposób opowiedział o tym, jak odkrył swój talent pisarski, zdradził tajniki warsztatu pisarza, wskazał źródła inspiracji swoich książek. Pisarz wyczerpująco odpowiadał na liczne pytania czytelników o proces twórczy, ulubione książki własne i innych autorów, bohaterów, ulubione gry komputerowe. Ograniczenia czasowe nie pozwoliły jednak na udzielenie odpowiedzi wszystkim chętnym.Po spotkaniu Kazimierz Szymeczko podpisywał swoje książki, wpisując do nich niebanalne dedykacje. Chętni mogli również wykonać pamiątkowe zdjęcie z autorem.
Spotkanie z fotografami: Krystyną Tomaszuk i Markiem Tomaszukiem
23 maja 2014 r. odbyło się kolejne ciekawe spotkanie.
O tajnikach fotografii opowiadali Krystyna Tomaszuk i Marek Tomaszuk. Zaprezentowali różnego rodzaju aparaty fotograficzne i pokazali, jak twórczo wykorzystać wykonane przez siebie zdjęcia.
Spotkanie z fotografikiem Piotrem Sawickim
W ramach cyklu „Spotkanie z ciekawymi ludźmi” czytelnicy spotkali się 7 kwietnia 2014 r. ze znanym fotografikiem Piotrem Sawickim. Mistrz fotografii zaprezentował między innymi filmy na temat swojej twórczości i odpowiadał na pytania młodzieży.
Spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukiem
3 grudnia 2013 r.
3 grudnia uczennice XIII LO uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Andrzejem Pilipiukiem - autorem powieści i opowiadań fantastycznych, które odbyło się w VI Liceum Ogólnokształcącym. Autor z niezwykłą swadą opowiadał o początkach swojej pracy pisarskiej, źródłach, z których czerepie pomysły i planach na przyszłość. Licznie zgromadzeni miłośnicy twórczości pisarza zadawali autorowi mnóstwo pytań dotyczących postaci wykreowanych na łamach powieści, jego zainteresowań literackich i pozaliterackich (autor zaprezentował publiczności własnoręcznie zrobiony notes oprawiony w skórę). Chętni mogli zdobyć autograf pisarza.
Spotkanie autorskie z Barbarą Ciwoniuk
28 października 2013 r.
28 października w ZSOMS odbyło się spotkanie autorskie z pisarką panią Barbarą Ciwoniuk zorganizowane w ramach 4. edycji Podlaskich Spotkań z Pisarzami. Impreza została przygotowana przez białostocki odział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i bibliotekę szkolną. W naszej szkole gościliśmy miłośników twórczości pisarki z sześciu białostockich gimnazjów (PG 7, PG 9, PG 11, PG 13, PG 15, PG 29). W spotkaniu wzięli udział również uczniowie naszej szkoły z klas: I Gb, II Gb, II Gc, III Gb i XIII LO.
Autorka opowiedziała młodzieży o swojej twórczości, źródłach inspiracji, udzielała odpowiedzi na pytania czytelników. Chętni mogli zdobyć autograf pisarki i zrobić z nią pamiątkowe zdjęcie.
Uczniowie XIII LO na spotkaniu autorskim z Jackiem Komudą
22 października 2012 r.
22 października chętni uczniowie XIII LO z klasy II LB i III Lc uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem powieści historycznych Jackiem Komudą w Centrum Edukacji Nauczycieli zorganizowanym w ramach projektu ,,Podlaskie spotkania z pisarzami".
Pisarz z pasją opowiadał o historii Polski, która jest główną inspiracją jego twórczości. Zdradził też tajniki kreacji postaci, mających swoje pierwowzory na kartach historii.
Później odpowiadał na pytania czytelników, a chętni mogli otrzymać autograf autora i zrobić z nim pamiątkowe zdjęcie
Uczniowie PG 8 na spotkaniu autorskim
z Małgorzatą Gutowską – Adamczyk
11 października 2012 r.
11 października chętni uczniowie PG nr 8 z klasy III Ga i III Gb uczestniczyli w spotkaniu z pisarką Małgorzatą Gutowską-Adamczyk w PG nr 13 zorganizowanym w ramach projektu Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich ,,Podlaskie spotkania z pisarzami".
Pisarka podzieliła się z uczestnikami spotkania swoimi refleksjami na temat kultury masowej, zachęcała młodzież do samodzielnego myślenia i poszukiwania własnej drogi życiowej. Opowiadała o inspiracjach w pracy pisarza, udzielała odpowiedzi na pytania czytelników.
Chętni mogli również otrzymać autograf autorki i zrobić z nią pamiątkowe zdjęcie.
Spotkanie z Anną Onichimowską
28 października 2011 r.
28 października chętni uczniowie PG nr 8 wzięli udział w spotkaniu z Anną Onichimowską zorganizowanym przez PG nr 2 w ramach wojewódzkiego projektu Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich ,,Podlaskie spotkania z pisarzami".
Spotkanie z Hanną Kowalewską
27 października 2011 r.
27 października nasi czytelnicy z XIII LO ceniący twórczość Hanny Kowalewskiej mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z autorką licznych bestsellerów. III LO |w Białymstoku zaprosiło pisarkę w ramach wojewódzkiego projektu organizowanego przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich ,,Podlaskie spotkania z pisarzami".
Spotkanie z Martą Fox
9 listopada 2010 r.
W ramach projektu „Podlaskie spotkania z pisarzami” organizowanego przez TNBSP odbyło się w naszej szkole spotkanie z pisarką, panią Martą Fox.
Na widowni zasiedli uczniowie z PG nr 1, PG nr 8, PG nr 19 oraz młodzież bioraca udział w wojewódzkim konkursie ,,Czy znasz twórczość... Marty Fox?" z: XI LO, XIII LO, ZSTiO, ZSOiT w Białymstoku , LO w Michałowie, LO w Goniądzu, LO w Łapach.
Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze. Pani Marta szybko nawiązała kontakt z młodymi ludźmi, dla których tworzy powieści i opowiadania.
Na koniec autorka rozdawała autografy, podpisywala swoje książki i rozmawiała z czytelnikami.
Spotkanie z Waldemarem Smaszczem
25 października 2009 r.
Maturzyści z XIII LO spotkali się z Waldemarem Smaszczem – historykiem i krytykiem literatury, pisarzem i eseistą. Gośc opowiadał o jednym z najwybitniejszych poetów polskiego romantyzmu, dramaturgu i epistolografie - Juliuszu Słowackim (1809-1849).
Pan Waldemar Staszcz pokazał prezentację komputerową poświęconą miejscu urodzin poety, recytował jego wiersze (usłyszeliśmy fragmenty takich utworów, jak: ,,W pamiętniku Zofii Bobrówny’’, ,,Sowiński w okopach Woli’’, ,,Król Duch’’, ,,Godzina myśli’’ i kilku innych) i poddawał je interpretacji. . Dla maturzystów było to szczególnie przydatne i ciekawe.
Sejm RP ogłosił rok 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego. Jednak to nie pierwszy taki jubileusz. Już w 1939 r. krzemienianie zainicjowali obchody Roku Słowackiego, patronatem objął je ówczesny prezydent RP. Lecz świętowanie przerwał wybuch II wojny światowej. Pan Waldemar Smaszcz opowiadał nam, jak dziś polska młodzież w ukraińskim Krzemieńcu ,,kończy’’ to, co nasi dziadkowie rozpoczęli w 1939 roku. Dwusetna rocznica urodzin Wieszcza stała się okazją do wspaniałej zabawy: pomnik poety ubrano w pelerynę, goście jedli tort, a młodzież z Polski, jak co roku, posadziła przy dworku Słowackiego 100 nowych kwiatów.
Teraz pora na nas – czytajmy Słowackiego!
Spotkanie z Markiem Doleckim
30 maja 2008 r.
Fotografom-amatorom z naszej szkoły nadarzyła się niebywała okazja skonfrontowania swoich prac ze zdjęciami profesjonalisty, białostockiego fotografika, pana Marka Doleckiego.
Gość zaprezentował swoje prace, zdradził niektóre tajemnice warsztatu, opowiedział trochę o prawie prasowym. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć cykl fotografii zrobionych przez pana Doleckiego podczas pobytu w ,,strefie Czarnobyla” . To były naprawdę wstrząsające zdjęcia!
Uczniowie z Koła Młodych Twórców, którzy niejeden laur na konkursach fotograficznych maja już na swoim koncie, mogli indywidualnie porozmawiać z fotografikiem, pokazać mu swoje prace, posłuchać rad. Zrodził się nawet pomysł zorganizowania pleneru fotograficznego w przyszłym roku szkolnym.
Spotkanie zorganizowała pani Halina Skiepko - nauczyciel-bibliotekarz, opiekun Koła Młodych Twórców.
Spotkanie autorskie z Krystyną Konecką
27 listopada 2007 r.
ZSOMS odwiedziła Krystyna Konecka - poetka, dziennikarka, reporterka, fotograf. Uczniowie z klas humanistycznych XIII LO oraz miłośnicy poezji z PG nr 8 mogli poznać życiową i twórczą drogę znanej białostocczanki.
Poetka opublikowała tomy poetyckie: "Sonety codzienne" (1978), "Pory mroku" (1984), "Ślady na jeziorach" (1986), "Powrót z Erolandu" (1986), "Sonety litewskie" (1988), "Znad Wilii" (1991), "Miejsca" (1994), "Cisza" (1997), "A.M." (1998), "Żegnaj Kornwalio" (1999), "Ogrody Szekspira" (2003), "Biały kruk" (2007), "Leśne misteria" i "Ślady na jeziorach" - cykle sonetów zamieszczone w albumach fotograficznych Włodzimierza Łapińskiego (2001, 2002) oraz cykl sonetów "Ślady na jeziorach" w albumie "Wigry, Kanał Augustowski, Puszcza...". Za swoją twórczość otrzymała liczne literackie nagrody, a jej wiersze prezentują polską poezję współczesną w różnych zakątkach świata.
Pani Konecka pokazała m. in. książki-reportaże ze swoich podróży do Korei: "Koreański koń Czhollima" i "Kraj porannej ciszy". Okazją do opowieści o tej wschodniej pasji był fakt, że dzień przed naszym spotkaniem okazało się, że EKSPO 2012 odbędzie się w południowokoreańskim Josu. Wiadomość o spotkaniu uczniów ZSOMS z Krystyną Konecką została przekazana do ambasady Korei Południowej w Polsce.
Uczennice szczególnie zainteresowane poezją miały okazję porozmawiać z poetką w bardziej kameralnych warunkach. W bibliotece szkolnej przy herbacie i ciastkach młode adeptki sztuki poetyckiej mogły posłuchać rad i życzliwej krytyki uznanej pisarki.
Spotkanie zorganizowała pani Halina Skiepko - opiekunka Koła Młodych Twórców, której w przygotowaniu imprezy i towarzyszącej jej wystawy pomagali nauczyciele bibliotekarze: Helena Gumieniak i Dorota B. Jabłońska.
Spotkanie z Grażyną Charytoniuk
21 listopada 2007 r.
W środę 21 listopada 2007 r. uczniowie drugich klas liceum spotkali się z panią Grażyną Charytoniuk, pracownikiem akademickim Uniwersytetu w Białymstoku. Pani Charytoniuk opowiadała młodzieży o Dziadach – obrzędzie, który zainspirował Adama Mickiewicza do napisania naszego ,,arcydramatu narodowego”. Mówiła o Solecznikach Wielkich, gdzie Mickiewicz był na obchodzie Dziadów jesienią 1822 r., co znalazło wyraz w II części ,,Dziadów”.
Okazuje się, że obrzęd przywoływania i wspominania duchów przodków do dziś można jeszcze spotkać w prawie niezmienionej formie na niektórych terenach Białorusi, Litwy i wschodniej Polski.
Spotkanie z panią Grażyną Charytoniuk oraz wystawkę ,,Oto obchodzimy Dziady” przygotowała biblioteka szkolna.
Spotkanie autorskie z Martą Cywińską-Dziekońską
12 grudnia 2006 r.
Dnia 12. 12. 2006 r. odwiedziła ZSOMS pani Marta Cywińska – Dziekońska. Ta uznana literatka to absolwentka SP 22, mieszczącej się niegdyś w murach naszej szkoły oraz VI LO w Białymstoku. Dziewczęta z ZSOMS oraz VI LO zaprezentowały sylwetkę i twórczość naszego gościa.
Wielokrotnie nagradzana poetka, felietonistka, tłumaczka literatury francuskiej i frankofońskiej poddała się fali wspomnień. Pytana przez młodzież chętnie opowiadała o latach spędzonych w szkole. Wiele mówiła też o początkach swojej twórczości i fascynacji językiem francuskim. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali jej opowieści, wielu z nich poprosiło o autograf.
Mamy nadzieję, że spotkanie zachęci młodzież do sięgnięcia po twórczość pisarki, tym bardziej, że pani Cywińska podarowała bibliotece szkolnej swoje najnowsze książki, a dziewczętom prezentującym fragmenty jej utworów – pocztówki ze swoimi wierszami i autografem.
Spotkanie z Marią Marandą i Justyną Zapolnik
22 listopada 2006 r.
Biblioteka szkolna, w ramach obchodów Roku Języka Polskiego, przygotowała kolejną imprezę.
22 listopada 2006 r. uczniowie klas I Le i II Le mieli okazję posłuchać krasomówczych występów pani Marii Marandy i Justyny Zapolnik. Pani Maranda może poszczycić się tytułem ,,Mówca Znakomity”, zdobytym w finale konkursu regionalnego. Ponadto pani Maria przewodniczy Radzie ds. Turystyki Osób Niepełnosprawnych Zarządu Głównego PTTK, propagując ideę: krajoznawstwo i turystyka dla każdego i dla wszystkich. Od 1977 r. jest też organizatorem Wojewódzkich Eliminacji Międzynarodowego Konkursu Krasomówczego dla młodzieży, którego finał odbywa się w Golubiu-Dobrzyniu. Justyna Zapolnik z II LO, tegoroczna laureatka eliminacji wojewódzkich, zademonstrowała uczniom naszej szkoły swój kunszt krasomówczy. Pani Maria przybliżyła uczniom postać Zygmunta Glogera, a Justyna opowiedziała usłyszaną od dziadka historię ,,zwykłego podlaskiego proroka”.
Młodzież uzyskała również cenne wskazówki dotyczące zasad wygłaszania wystąpień publicznych, przydatne m.in. podczas przygotowywania prezentacji maturalnej. Teksty obu pań wkrótce ukażą się w ,,Gazetce Szkolnej”.
Pani Maria Maranda przekazała bibliotece szkolnej materiały pomocnicze dla osób przygotowujących się do konkursów krasomówczych. Wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w ,,słownych potyczkach”, zapraszamy do biblioteki.
Spotkanie autorskie z Wojciechem Świdziniewskim
25 maja 2006 r.
Gościliśmy w naszej szkole pisarza fantasy, felietonistę - Wojciecha Świdziniewskiego. Uczniowie liceum: Wojtek Muszyński, Bartek Kuźma oraz Marta Bogdanowicz z gimnazjum zaprezentowali kilka utworów, aby przybliżyć publiczności twórczość białostockiego literata. Autor bardzo ciekawie opowiadał o tajnikach warsztatu pisarskiego oraz fascynacji średniowieczem i Wikingami.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych o tematyce fantasy Łukasza Pawluczuka, ucznia naszego gimnazjum.
Spotkanie autorskie z Joanną Myślińską
23 lutego 2006 r.
W cyklu spotkań literackich, promujących młode talenty z naszego regionu, odbyła się kolejna impreza, na której tym razem gościliśmy u nas młodą, utalentowaną poetkę Joannę Myślińską.
Debiut poetycki Joasi - "Wierszobajki Mateuszka" - to inteligentne, dowcipne, doskonale skonstruowane rymowanki, wpisujące się w najlepsze tradycje literatury dla dzieci: utwory Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej. Walorem tych uroczych wierszy jest subtelny humor i dowcipna puenta. Ponadto "Wierszobajki" mogą posłużyć jako pomoc w ćwiczeniu ortografii i w pracy nad doskonaleniem dykcji i w terapii wad wymowy.
Recytację tych utworów przygotowali uczniowie z klasy I d gimnazjum: Marta Bogdanowicz, Karolina Kędyś, Justyna Oksień, Łukasz Olchowik oraz z klasy I b liceum: Ewa Gołubowska, Ada Kulikowska i Bartłomiej Kuźma. Następnie autorka odpowiadała na pytania publiczności. Mamy nadzieję, że spotkanie z Joanną Myślińską zainspiruje również naszą młodzież i zachęci do aktywności literackiej.
Spotkanie z Pawłem Gorszewskim
12 kwietnia 2005 r.
Młody białostocki literat jest autorem debiutanckiego zbioru niezwykle poetyckich opowiadań pt. "Szelest szarości". Dyskusje o twórczości pisarza poprzedziła prezentacja wybranych utworów w wykonaniu Agnieszki Arciszewskiej i Ewy Jakoniuk - uczennic klasy IIId naszego gimnazjum. Opowiadania zostały wcześniej omówione na lekcjach języka polskiego w klasie IIId dzięki zaangażowaniu pani Anny Móżdżyńskiej.
Uczniowie tej klasy wzięli też udział w spotkaniu. Obecni byli również goście: laureaci międzyszkolnego konkursu na parafrazę wierszy i ich nauczycielki. Imprezę prowadziła Halina Skiepko, bibliotekarka, bowiem organizatorem tego spotkania była biblioteka szkolna.
Spotkanie z Justyną Rożko i Marcinem Kruhlejem
12 kwietnia 2005 r.
Miłośnicy poezji z ZSOMS mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniu z młodymi debiutującymi poetami. Oboje są jeszcze licealistami, ale odnieśli już sukcesy.
Justyna Rożko jest autorką zbiorku wierszy pt. "Zasuszone letnie deszcze", a Marcin Kruhlej wydał tomik poezji pt. " Duszna Górka".
Publiczność wysłuchała kilku utworów opublikowanych w wyżej wymienionych zbiorkach. Zostały one zaprezentowane przez uczennice XIII LO: Joannę Juszczuk, Natalię Chlabicz, Justynę Cwalińską oraz Kingę Fiedoruk.
Na widowni znalazły się również uczennice naszego gimnazjum, które z powodzeniem próbują swoich sił w dziedzinie twórczości poetyckiej: Agnieszka Bufal, Julita Sakowska, Zuzia Godlewska, Ola Pszczoła oraz licealiści. Młodzi poeci opowiadali o swoim warsztacie literackim, zachęcali do rozwijania talentów twórczych i odpowiadali na wszystkie, nawet najbardziej dociekliwe, pytania. Ponieważ wybrane wiersze zostały wcześniej omówione na lekcji języka polskiego w klasie I Le (o profilu humanistycznym) przez panią mgr Annę Móżdżyńską, więc młodzież była przygotowana do dyskusji. Po spotkaniu przyszedł czas na rozdawanie autografów. Poeci wzbogacali je pięknymi poetyckimi cytatami.